reklama

Janukovyc nie je prorusky polityk

Normal 0 21 Slovenske media sa Ukrajinou venuju iba zriedka, a preto informacie o nasym najvacsom susedovi su prevazne velmi zjednodusene a prehnane. Jeden s prikladov takejto manipulacie je viackrat opakovany stereotyp, akoby Janukovyc bol proruski politik a po jeho zvoleni za prezidenta Ukrajina sa dostala k ruskej zone vplyvu. Nie je to tak, dokonca prave je to sucasna vlada Azarova, która dokazala urobit demarkaciu hranici s Ruskom a rozvinut nezavisle od Ruska dodavky energetickych surovin.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Odkial preto sa zobral tento stereotyp? Je sice pravda, ze Janukovyc pochadza s Vychodu a jeho svetohlad ovplyvnilo ruskojazycne prostredie. Teda mentalne Janukovycovi a jeho ludiam je blizsie k Moskve, ako k Halici. To je o mentalite, ale ako politik sa Janukovyc sprava inak – realizuje zaujmy doneckych biznisovych klanov, a tie su vacsinou rovnake s zaujmami Ukrajiny, a nie Ruska.

Je to vsetko o peniazoch. Na Ukrajine politika a biznis su priamo prepojene – mimochodom, rovnako ako na Slovensku. Można teda povedat, ze Ukrajinou vladne nie vlada, ale skupina biznismenov s Donecka, s ktorych kazdy je pri moci hlavne na to, aby lobbovat interesy svojho podniku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to paradoxne, ale toto vsetko posobi pozitivne na utvrdzenie nezavislosti Ukrajiny a jej smerovanie k Europskej Unie. Rusko je totiz pre donecke podniki najvacsa zahroza a konkurent. Donecky biznis je postaveny prave na dobyvani uhlia a rudy, na hutach stali a inych vydoch tiazkeho priemyslu. Su to odvetvia, ktore v Europskej Unie uz koncia kvoli ekologii – Europania nie chcu mat tento spinavy priemysel u seba a tak radi sa ho zbavia a nahradia importom s Ukrajiny,Ruska alebo Azie.

K tomu dochadzaju aj velmi vysoke ekologicke danie a poplatky za emisie CO2 na uzemii EU, ktore zase na Ukrajine a v Rusku su ovela nizsie. A to vsetko posobi tak, ze vyvazat stal, uhlie a ine donecke vyrobky na europske trhy je velmy vyhodne. Dokonca na tomto vyvoze je postavena cela ukrajinska ekonomika. Pricom vsetky tieto vychodoukrajinske tovarne pracuju prave na na export – do Europskej Unie smeruje takmer polovica produkcie, zatial co do Ruska sa prilis vela nie dokaze predat.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rusko je totiz krajina, ktora ma identicke odvetvia tiazkeho priemyslu, ako Ukrajina. A to dokonca sto kilometrov na vychod od Donecka. A takisto tato ruska produkcia sa vyvaza hlavne na Zapad. Cize pripadna hospodarska integracia Ukrajiny a Ruska nie je pre Janukovyca a jeho sponsorov vhodna – to by znamenalo iba to, ze mocnejsie Rusko prevzie kontrolu nad donieckym priemyslom a vychodoukrajinski oligarchovia zostanu s nicim.

V zaujmach donieckych skupin je teda integrovat Ukrajinu z Europou, co znamena zrusenie ciel a inych obmedzen v obchode. A zaroven najlepsie pre oligarchov bolo b zabranit integracie Ruska s europskymy trhamy a takymto sposobom zbavit sa konkurenta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vychodiac s tychto podmienok, bola to prave vlada Mykoly Azarova, ktora urychlila prisposobenie ukrajinskeho zakonodavstva do europskych standardov, co je hlavnou podmienkou integracie Ukrajiny s EU. Zatial plny vstup Ukrajiny do Europskej Unie nie je mozny hlavne kvoli postoju Francuska, ale Ukrajina realizuje variant ekonomickej integracie. Uz v 2011 roku ma byt vytvorena zona volneho obchodu Ukrajina – EU, a na konci tejto cesty bude vstup nasho suseda do Europskeho hospodarskeho priestoru na takych podmienkoch, ako Norsko a Island.

Osoblivostou tejto vlady je to, ze sa sustreduje na konkretnych otazkach eurointegracie a spravne riesi problemy, pokial co jej predchodci (Juscenko, Tymosenko) sa sustredovali najma na ideologickej rovine. Mozno povedat: menej slov, a viac konkretov. Pritom Janukovyc kategoricky odmieta vstup Ukrajiny do NATO a snazi sa mat dobrosusedske vztahy aj s Ruskom – ale predsa nie je to o nicom viac, nez prorusky postoj byvalej Ficovej vlady na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poviete: dobre, a co predlzenie terminu prenajmu ruskej vojenskej zakladne na Kryme? Ved je to jednoznacna oznaka zblizenia Ukrajiny s Ruskom, prinajmensom tak to opisovali slovenski novinari.

Je to pravda iba ciastocne. Krym je sirsi problem, o ktorom napisem nieskor. Pravda je inak taka, ze pokojny odchod ruskych vojakov v 2017 roku tak, ako to vyplyvalo s dohody, aj tak nie bol realny. Rusko by totiz urcite uzilo celu adresivitu a moc, aby pomocou tajnych sluzieb a vojska podburit vacsinou ruske obyvatelstvo Krymu proti Ukrajine. Tymto Krym by sa pretvoril na dalsi nevyznany stat ako Podnestersko, Abchazko a Juzne Osetsko, ktoreho Ukrajina by uplne nie kontrolovala – ved uz teraz vplyv Kyjeva na Krymsku Autonomiu nie je prilis velky.

Prijat rozchodnutie o predlzeni prenajmu zakladni bol by teda nuteny urobit kazdy prezident Ukrajiny, urcite by to iste urobila aj Julia Tymosenko. Otazka znie, ako by tieto rokovania vyzerali a aka by bola cena.

Vymenou za predlzenie prenajmu Sevastopola Ukrajina ziskala lacnejsi plyn, co je zase dolezita vec pre donecky priemysel. Tento lacny plyn sposobi, ze ukrajinske huty dalej dokazu konkurovat s ruskou produkciou. Preto najviac protestov proti tomuto rozhodnuti bolo prave v Rusku, ktore prilis draho zaplatilo za Ciernomorsku Flotilu, aka je v havarijnom stave a je viac vecou prestizu Ruska, nez skutocnych bojovych schopnosti.

Ale najdolezitejsi je iny obchod. Predlzenie prenajmu ciernomorskej flotily bolo cenou, za aku Rusko suhlasilo s demarkaciou svojej hranici s Ukrajinou – co sa nie podarilo ziadnej predchadzajucej vlade v Kyjeve. Nie je treba dodavat, aku velku ulohu ma to rozchodnutie pre snahy Ukrajiny dostat sa do EU. Urobenie normalnej hranici s Ruskom a inymi statmi je hlavna podmienka, aku Brusel stavia Ukrajine v rokovaniach o zrusenie viza. Teraz koniecne sa to deje, a zaroven ukrajinskej vlade sa podarilo dohodnut sa na demarkacie aj s Bieloruskom a Moldavskom.

Na koniec treba si spomenut o tom, ze je to prave vlada Azarova, ktora realizuje energeticke projekty, ake obmedzia zavislost Ukrajiny od ruskej ropy a plynu. Azarov a Janukovyc sa dohodli s vladou Azerbejdzanu a Kazachstanu a takto sa koniecne zaplni ropovod Odesa-Brody. Cez Ukrajinu je aj dovazana venezuelska ropa do Bieloruska. A okrem toho vlada Azarova rozhodla o postaveni terminalu pre prijom skvapeleneho plynu (LNG) a o rozvoji vlastnej tazby plynu na Ciernom mori, co urcite prispeje energetickej nezavislosti Ukrajiny od Ruska.

---

Ak niekto ma zaujem pozriet si fotky s Ukrajiny, tak srdecne pozyvam na moj portal o Ukrajine a Polsku "Port Europa":

www.porteuropa.eu/sk

Jakub Loginow

Jakub Loginow

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Poliak s Krakova. Od februara 2010 do maja 2011 som pracoval v Bratislave ako marketingovy zastupca isteho hotelu a ako zahranicny korespondent ukrajinskej a polskej tlaci. Viac sa dozviete s mojej webovej stranky http://www.porteuropa.eu/sk/ Zoznam autorových rubrík:  UkrajinaPolskoSlovenskoRakuskoBlog po polskuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu